...

Gdzie trzymać gaśnicę w samochodzie? Miejsca przechowywania sprzętu gaśniczego

Gdzie trzymać gaśnicę w samochodzie? Miejsca przechowywania sprzętu gaśniczego

Wybierając się w podróż samochodem, trzeba być przygotowanym na każdą sytuację, nawet tę niespodziewaną i krytyczną, jak nagły pożar. Ryzyka pożaru w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć. Życie niestety potrafi pisać różne scenariusze. Posiadanie gaśnicy samochodowej jest nie tylko wyrazem odpowiedzialności, ale także kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Gdzie powinna być gaśnica w samochodzie? Jakie są wymagania prawne co do kwestii gaśnic w pojazdach na polskich drogach? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Gaśnica w samochodzie – co mówią przepisy? 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia reguluje kwestie posiadania gaśnic we wszystkich pojazdach. Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych w Polsce, z wyjątkiem motocykli, musi być wyposażony w gaśnicę. 

W przypadku pojazdów ciężarowych, autobusów oraz pojazdów przewożących materiały niebezpieczne (ADR), przepisy są bardziej restrykcyjne. Jasno określają wymagania dotyczące liczby, pojemności oraz rodzaju gaśnic, które muszą znajdować się w takich pojazdach.

 

Gdzie trzymać gaśnicę w samochodzie osobowym? 

Pojazd samochodowy wyposaża się (…) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla.

Gdzie trzymać gaśnicę w samochodzie osobowym? Przepisy nie wskazują konkretnie, gdzie umieścić gaśnicę w samochodzie oraz jaka to będzie gaśnica (dotyczy to również aut dostawczych). Warto kierować się jednak zdrowym rozsądkiem. W razie konieczności bardzo ważne jest szybkie zlokalizowanie sprzętu gaśniczego. Jednocześnie warto pamiętać, że nieodpowiednio przewożony (np. luźno bez zabezpieczenia) może stanowić potencjalne zagrożenie, np. podczas wypadku.

Gdzie umieścić gaśnicę w samochodzie osobowym? Dobrym miejscem będzie profil podłogi pod fotelem pasażera, ewentualnie ściana boczna bagażnika. Aby mieć gaśnicę pod ręką można by ją również umieścić pod fotelem kierowcy, jednak należy pamiętać, że w tym przypadku musi być ona naprawdę solidnie przymocowana, by nie stanowiła zagrożenia w przypadku uwolnienia z mocowania. Rozwiązaniem na mocowanie gaśnicy w samochodzie są także materiałowe torby z rzepami, które można zamocować do wykładziny podłogi lub tapicerki. Można również zamocować gaśnicę na uchwyty dołączane do gaśnic.

 

Gaśnice w autobusach

Rozdział 5. Rozporządzenia (Warunki dodatkowe dla autobusu) – Autobus powinien być wyposażony w (…) dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga – wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; autobus o długości nieprzekraczającej 6,00 m może być wyposażony w jedną gaśnicę.

W wypadku autobusów miejsce przechowywania jest nieco bardziej sprecyzowane, ale po raz kolejny liczy się fakt łatwości dostępności miejsca. Nie ma również sprecyzowanego rodzaju oraz wielkości gaśnic – można więc przyjąć, że minimum pojemności gaśnicy to 2kg. Jednak żeby faktycznie mieć pewność co do skuteczności gaszenia warto wyposażyć autobus w gaśnice 6 kg – ich skuteczność może być już wystarczająca do ugaszenia nawet pokaźnego pożaru.

 

Gdzie powinna być gaśnica w samochodzie ciężarowym? 

Rozdział 10. Rozporządzenia (Warunki dodatkowe dla samochodu ciężarowego przystosowanego do przewozu osób) – Samochód ciężarowy przewożący osoby poza kabiną kierowcy i pomieszczenie przystosowane do przewozu osób odpowiadają następującym warunkom (…) dwie gaśnice, z  których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a  druga wewnątrz przestrzeni przeznaczonej do przewozu osób.

Gdzie powinna być gaśnica w samochodzie ciężarowym? Jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a  druga wewnątrz przestrzeni przeznaczonej do przewozu osób. W praktyce przyjmuje się, że gaśnice powinny zawierać co najmniej 2 kg środka gaśniczego. Zwróćmy uwagę, że cytowany fragment rozporządzenia dotyczy ciężarówek z zabudową do przewozu pasażerów.

Co w przypadku pojazdów ciężarowych kategorii N1, N2 i N3, czyli popularnych vanów, busów i solówek? Brak regulacji prawnych dotyczących tych samochodów powoduje, że ich obowiązkowym wyposażeniem jest tylko jedna gaśnica. Fakt ten rodzi pytanie o to, co można zrobić z jedną, dwukilogramową gaśnicą w przypadku pożaru solówki, skoro ugaszenie nią nawet płonącego samochodu osobowego zwykle jest niemożliwe? Przepisy określają minimalne wyposażenie pojazdu, natomiast nie zabraniają przewożenia ani większych gaśnic, ani większej ich liczby – dlatego kierujmy się zdrowym rozsądkiem. 

 

Gaśnice w pojazdach przewożących materiały niebezpieczne

Kwestia gaśnicy w samochodzie z oznakowaniem ADR jest ściśle regulowana. Pojazdy przewożące materiały niebezpieczne, które podlegają przepisom ADR muszą spełniać dodatkowe wymagania. Gaśnice muszą być bardziej pojemne i powinno ich być więcej. Konieczne są minimum dwie gaśnice o odpowiedniej pojemności (w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej jednostki transportowej) – jedna do gaszenia pożaru silnika lub kabiny oraz druga, dodatkowa. 

Gdzie umieścić gaśnice w samochodzie ciężarowym przewożącym materiały niebezpieczne? Powinny być zamontowane w taki sposób, aby były łatwo dostępne dla załogi pojazdu. Sposób ich zamontowania powinien zapewniać ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, gwarantując w ten sposób ich bezpieczną eksploatację. Powinny również być zaopatrzone w plombę potwierdzającą, że nie były one używane. 

Środek gaśniczy powinien być odpowiedni do użycia w pojeździe i powinien spełniać odpowiednie wymagania normy EN 3 Gaśnice przenośne, Część 7 (EN 3-7:2004 + A1:2007). Środki gaśnicze nie powinny przy tym powodować uwalniania gazów toksycznych do wnętrza kabiny kierowcy lub pod wpływem ciepła wydzielanego podczas pożaru.

 

Pojazd ADR poniżej 3,5 tony:

  • Minimalna liczba gaśnic: 2;
  • Minimalna całkowita pojemność na jednostkę transportową: 4 kg;
  • Gaśnica do gaszenia pożaru silnika lub kabiny – co najmniej jedna o minimalnej pojemności 2 kg;
  • Dodatkowa gaśnica – co najmniej jedna gaśnica o minimalnej pojemności 2 kg.

 

Pojazd ADR pomiędzy 3,5 tony a 7,5 tony:

  • Minimalna liczba gaśnic: 2;
  • Minimalna całkowita pojemność na jednostkę transportową: 8 kg;
  • Gaśnica do gaszenia pożaru silnika lub kabiny – co najmniej jedna o minimalnej pojemności 2 kg;
  • Dodatkowa gaśnica – co najmniej jedna gaśnica o minimalnej pojemności 6 kg.

 

Pojazd ADR powyżej 7,5 tony:

  • Minimalna liczba gaśnic: 2;
  • Minimalna całkowita pojemność na jednostkę transportową: 12 kg;
  • Gaśnica do gaszenia pożaru silnika lub kabiny – co najmniej jedna o minimalnej pojemności 2 kg;
  • Dodatkowa gaśnica – co najmniej jedna gaśnica o minimalnej pojemności 6 kg.

 

Jeśli pojazd ADR wyposażony jest w gaśnicę stałą, uruchamianą automatycznie w przypadku pożaru silnika lub w inny łatwy sposób, to gaśnica przenośna odpowiednia do zwalczania pożaru silnika nie jest wymagana.

 

Która gaśnica będzie najlepsza?

Gaśnice samochodowe pozwalają na ugaszenie niewielkiego pożaru, w jego początkowej fazie. Najczęściej są to pożary na skutek zwarć w instalacji elektrycznej. Gaśnica z jednym kilogramem substancji gaśniczej działa jedynie kilka sekund. Z tego powodu warto zdecydować się na nieco większą gaśnicę min. 2-kilogramową, która pozwoli na gaszenie nawet przez 20 sekund i dłużej. Najlepsza do samochodu będzie gaśnica proszkowa ABC (do gaszenia ciał stałych, cieczy i gazów). Nieco tańsza będzie gaśnica BC, jednak warto mieć świadomość, że nie nadaje się ona do gaszenia płonących ciał stałych. 

 

Sprawdź: Przegląd gaśnic Warszawa

 

Gdzie trzymać gaśnicę w samochodzie? 

Posiadanie gaśnicy w samochodzie nie tylko spełnia wymogi prawne, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Przepisy jasno określają, że każdy pojazd (poza motocyklem) powinien być wyposażony w sprawną gaśnicę. Warto regularnie sprawdzać jej stan techniczny, aby w sytuacji zagrożenia móc działać szybko i skutecznie. Bez względu na to, czy jesteś kierowcą samochodu osobowego, ciężarówki czy autobusu, gaśnica to niezbędny element wyposażenia, którego nigdy nie powinno zabraknąć. 

Gdzie trzymać gaśnicę w samochodzie? Odpowiednie przechowywanie i umiejscowienie gaśnic to kluczowe elementy zapewnienia bezpieczeństwa. Każdy pojazd indywidualnego podejścia, uwzględniającego specyfikę potencjalnych zagrożeń. Regularne przeglądy techniczne, odpowiednie zabezpieczenie sprzętu oraz edukacja użytkowników to filary, które gwarantują skuteczność gaśnic w sytuacjach kryzysowych. Warto poświęcić czas i zasoby na odpowiednie przygotowanie, aby w razie potrzeby móc działać szybko i skutecznie! A zatem, gdzie powinna być gaśnica w samochodzie? Kierujmy się tym, że w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia! 

 

Zobacz także: Gaśnice do domu – co sprawdzi się w obiektach o niskim zagrożeniu pożarowym