...

Jaka gaśnica do domu? Co sprawdzi się w obiektach o niskim zagrożeniu pożarowym?

Jaka gaśnica do domu

Jaka gaśnica do domu? Co sprawdzi się w obiektach o niskim zagrożeniu pożarowym?

Bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem, dlatego warto być przygotowanym na ewentualny pożar posiadając odpowiednie wyposażenie przeciwpożarowe i wiedzę w tym zakresie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa domowników oraz ochrony mienia nawet niewielka gaśnica może być kluczowa – znacząco przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ognia oraz ograniczyć ewentualne szkody. W poniższym artykule przyjrzymy się rodzajom gaśnic dostępnych na rynku i zastanowimy się, które z nich najlepiej spełnią swoją rolę w określonych sytuacjach.

Konstrukcja gaśnic pozwala na ich użycie nawet bez przeszkolenia. Na rynku dostępne są gaśnice różnego typu – w zależności od zastosowanego środka gaśniczego i jego przeznaczenia. Wybór gaśnicy powinien być podyktowany przede wszystkim względami bezpieczeństwa, w tym skutecznością gaśniczą dla poszczególnych grup pożarowych. Jaka gaśnica będzie zatem najlepsza do mieszkania, domu jednorodzinnego? Jaka sprawdzi się w kuchni, a jaka w garażu?

 

Grupy pożarów

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów znajduje się zapis, że w przypadku obiektów, które muszą być wyposażone w gaśnice, ich rodzaj powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą w nim potencjalnie występować. Zasadę powinno się stosować również w przypadku wyboru gaśnicy do domu.

Jakie grupy pożarów wyróżniamy?

A – materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli;
B – cieczy i materiałów stałych topiących się;
C – gazów;
D – metali;
F – tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.

 

Typy gaśnic

Istnieje wiele kategorii gaśnic, które są oznaczone literami od A do F. Każda z kategorii odnosi się do innego rodzaju pożaru i materiału, który płonie.

  • Typ A: Gaśnice przeznaczone do zwalczania pożarów materiałów stałych, takich jak drewno, papier czy tkaniny.
  • Typ B: Gaśnice efektywne w zwalczaniu pożarów cieczy palnych (benzyna, olej napędowy) czy materiałów topiących się (np. plastik).
  • Typ C: Gaśnice do gaszenia pożarów, które mają źródło w urządzeniach elektrycznych.
  • Typ D: Gaśnice do gaszenia pożarów metali palnych, takich jak magnez czy tytan.
  • Typ K: Gaśnice niezbędne do zwalczania pożarów tłuszczów i olejów jadalnych.
  • Typ F: Gaśnice używane również do gaszenia pożarów tłuszczów i olejów, z tym, że są bardziej efektywne.

 

Gaśnica pianowa (płynowa) – piana gaśnicza wyrzucana jest pod wpływem sprężonego gazu (azotu lub dwutlenku węgla) tworząc na powierzchni warstwę, która odcina dostęp tlenu. Po ugaszeniu pożaru pianę stosunkowo łatwo usunąć. Na rynku dostępne są gaśnice pianowe AB i ABF.

Gaśnica proszkowa – proszki gaśnicze pod wpływem temperatury pienią się, a osiadając na płonącej powierzchni, odcinają dopływ tlenu i hamują reakcję palenia. W odróżnieniu od gaśnic pianowych mocno zanieczyszczają gaszone powierzchnie. Gaśnice z środkami na bazie proszków fosforanowych nadają się do gaszenia pożarów z grup ABC, natomiast na bazie proszków węglanowych – BC.

Gaśnica śniegowa (CO2) – ciekły dwutlenek węgla, który wyrzucony tworzy warstwę suchego lodu odcinającą dopływ tlenu i obniża temperaturę ognia. Gaśnice śniegowe nadają się do gaszenia pożarów BC.

Gaśnica wodna mgłowa – jest to zdemineralizowana woda. Dużą zaletą jest to, że po ugaszeniu pożaru woda odparowuje i nie zostawia śladów. Gaśnice wodne mgłowe stosuje się do gaszenia pożarów AF.

 

Sprawdź: Bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz przegląd gaśnic Warszawa

 

Gaśnica w domu – czy jest obowiązkowa? 

W gaśnice powinny być wyposażone m.in. zakłady pracy, obiekty zamieszkania zbiorowego (np. hotele), budynki użyteczności publicznej (np. szpitale) oraz inne obiekty przeznaczone na pobyt ludzi, w tym np. sale kinowe, szpitale, szkoły, itp. Jak wygląda natomiast sprawa w przypadku gospodarstw domowych? Czy gaśnica w domu jest obowiązkowa? Odpowiedź brzmi NIE. Przepisy nie nakładają obowiązku posiadania gaśnic, jednak z całą pewnością warto zdecydować się na zakup przynajmniej jednej! Wbrew pozorom w domach istnieje wiele potencjalnych zagrożeń pożarowych. Najczęstsze z nich to zwarcia lub uszkodzenia instalacji elektrycznych, nieostrożność w kuchni, urządzenia gazowe, nieprawidłowe przechowywanie substancji łatwopalnych (rozpuszczalniki, aerozole, oleje). Gaśnica to narzędzie, które umożliwia szybką reakcję i skuteczne gaszenie pożaru na jego wczesnym etapie. Bez gaśnicy walka z ogniem może być nie tylko nieskuteczna, ale i niebezpieczna.

 

Jaka gaśnica do domu?

Optymalnym wyborem do domu wydaje się gaśnica pianowa ABF, którą można gasić pożary urządzeń elektrycznych. Nadaje się również do walki z pożarami tekstyliów, drewna, tworzyw sztucznych, papieru, cieczy palnych i substancji stałych topiących się pod wpływem temperatury, olejów i tłuszczów stosowanych w kuchni. Dobrym wyborem będzie także gaśnica wodno-mgłowa AF (trzeba jednak pamiętać, że taki sprzęt nie nadaje się do gaszenia cieczy palnych i substancji stałych topiących się pod wpływem wysokiej temperatury). Zarówno gaśnice pianowe, jak i wodno-mgłowe nie zanieczyszczają gaszonych przedmiotów – ich użycie pozwala nie tylko zdusić ogień, ale i zminimalizować straty. Do garażu, warsztatu, kotłowni, pomieszczeń gospodarczych sprawdzi się gaśnica proszkowa ABC.

 

Jaka gaśnica do domu – kuchnia

To właśnie w kuchni istnieje najwyższe ryzyko wystąpienia pożaru o różnym charakterze. Zaczynając od pożaru materiałów stałych, przez pożar cieczy i materiałów topiących się, aż po pożar tłuszczów i olejów jadalnych. Zaleca się korzystanie z gaśnic wyposażonych w płynny środek gaśniczy o oznaczeniu ABF. Gaśnice płynne stanowią wyjątkowo skuteczne narzędzie do zwalczania pożarów z kategorii F, takich jak płonący tłuszcz czy oleje. 

 

Jaka gaśnica do domu – salon/sypialnia

W pomieszczeniach typu sypialnia czy salon przebywamy najwięcej czasu w ciągu doby. Relaksujemy się po ciężkim dniu pracy, oglądamy TV czy spędzamy czas z rodziną. W powyższych miejscach najczęstszymi pożarami są pożary materiałów stałych (A), które nierzadko są pod napięciem elektrycznym. Jakie gaśnice do gaszenia urządzeń pod napięciem będą najlepsze? Gaśnice wodne-mgłowe i płynowe, które uwalniają środek gaśniczy miejscowo i nie pozostawiają problemów ze sprzątaniem. Gaśnice tego typu pozwalają gasić urządzenia pod napięciem do 1000 V.

 

Przechowywanie gaśnicy w domu

W przypadku obiektów, które obowiązkowo muszą być wyposażone w gaśnice przechowywanie regulują przepisy. Rozporządzenie wskazuje jasno, że gaśnice muszą być rozmieszczone w miejscach łatwo dostępnych, widocznych (przy wejściach do budynków, na klatkach schodowych, na korytarzach i przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz) oraz nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne i działanie źródeł ciepła. W domach nie musimy przestrzegać tych przepisów. Są one jednak dobrą wskazówką.