AlfaFire - Inżynieria Pożarowa

Scenariusz pożarowy – czym jest i kiedy należy wykonać jego aktualizację?

Scenariusz pożarowy to opis sekwencji możliwych w czasie pożaru zdarzeń. W scenariuszu pożarowym zawarte są informacje o wszystkich zabezpieczeniach zainstalowanych w analizowanym obiekcie oraz sposób w jaki oddziałują na siebie. W scenariuszu pożarowym zawarty jest opis potencjalnych zagrożeń a także rozwiązania organizacyjne, które będą pożądane do prawidłowego funkcjonowania zabezpieczeń ppoż.

(więcej…)

Rodzaje pożarów i zalecane postępowanie

Rodzaje pożarów i zalecane postępowanie

Pożary stanowią realne, poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia. W zależności od rodzaju materiałów palnych, pożary można podzielić na kategorie. Każda kategoria wymaga odpowiedniego postępowania w celu skutecznego gaszenia i minimalizacji szkód. Jakie typy pożarów wyróżniamy? W poniższym artykule przyjrzymy się rodzajom pożarów oraz zalecanym postępowaniem w przypadku każdej kategorii.

(więcej…)

Jak wygląda regeneracja gaśnicy?

Jak wygląda regeneracja gaśnicy?

Gaśnice są niezwykle ważnym elementem zabezpieczenia przeciwpożarowego każdego budynku. W przypadku konieczności ich użycia, warto aby były one w 100% sprawne.   Muszą być gotowe do użycia w każdej chwili. Niestety, bardzo często tak nie jest. Aby temu zapobiec, konieczny jest regularny serwis gaśnic, aby były gotowe do użycia w przypadku zagrożenia. Na podstawowe czynności konserwacyjne (regeneracja gaśnic) składają się m.in. wymiana środka gaśniczego, wymiana uszczelek i próba ciśnieniowa (dla gaśnic o określonych rozmiarach), próba udarowa, badania makroskopowe złączy czy badania tensometryczne. Regeneracja gaśnic od przeglądu różni się tym, że w trakcie przeglądu gaśnica nie jest otwierana.

(więcej…)

przejścia przeciwpożarowe przez ściany

Przejścia przeciwpożarowe i przepusty. Czym są i dlaczego warto je stosować?

Bezpieczeństwo zawsze powinno stawiać się na pierwszym miejscu. Niestety nie zawsze tak jest – często nie zwraca się uwagi na zabezpieczenia przeciwpożarowe…  Ich brak, niepoprawna instalacja lub uszkodzenia mogą  być przyczyną pożaru. Trzeba wiedzieć, że niebezpieczeństwo pożaru może nas spotkać dosłownie na każdym kroku! Jednym z zabezpieczeń przeciwpożarowych są przejścia ppoż, znane również jako przepusty instalacyjne czy przepusty ogniowe. O tym, czym dokładnie są, jakie są ich rodzaje i dlaczego warto je stosować opowiemy w dalszej części artykułu. 
(więcej…)

gaszenie urządzeń elektrycznych

Gaszenie urządzeń elektrycznych – czym się różni od tradycyjnego gaszenia?

Pożar urządzeń elektrycznych pod napięciem może przytrafić się w domu, biurze, sklepie czy zakładzie pracy. Gaszenie urządzeń elektrycznych w razie pożaru jest wyjątkowo niebezpieczne. Gdy już do niego dojdzie, trzeba działać szybko, ale przede wszystkim z rozwagą (maksimum ostrożności), gdyż zagraża nam wtedy nie tylko ogień, ale również ryzyko porażenia prądem. Oczywiście kluczowe jest użycie odpowiedniego środka gaśniczego. Czy istnieje w ogóle gaśnica do urządzeń elektrycznych? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

(więcej…)

Pożary paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest jednym z najprostszych do instalacji źródeł energii odnawialnej, dzięki czemu zyskuje na popularności.
Jak wiemy instalacja fotowoltaiczna służy do pozyskiwania energii ze słońca. Zestaw fotowoltaiczny składa się z: paneli fotowoltaicznych, inwertera – urządzenia zamieniającego prąd stały na zmienny, konstrukcji nośnej, okablowania, zabezpieczeń po stronie prądu stałego i zmiennego oraz akumulatorów.

(więcej…)

Historia tryskaczy na przestrzeni dziejów

Ogień jest jednym z podstawowych i najważniejszym żywiołem w naszym nowoczesnym życiu. Towarzyszy on nam od dziesiątków tysięcy lat, jednak na przestrzeni czasu nauczyliśmy się go kontrolować. Jednak czasami wyrywa się on z pod kontroli i niszczy wszystko na swojej drodze…

(więcej…)

Zabezpieczenie prac niebezpiecznych pod względem pożarowym

Prace niebezpieczne pod względem pożarowym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów to prace mogące powodować bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru lub wybuchu.

(więcej…)

Jak działa wskaźnik zadziałania i co to jest?

Wskaźnik zadziałania jest to urządzenie z diodą, które jest przeznaczone do optycznego wskazania wzbudzenia czujki lub grupy czujek systemu sygnalizacji pożarowej, do której jest podłączony.
Wiele czujek znajduje się nad kasetonami podsufitowymi, na suficie czyli pomiędzy kasetonem a sufitem, lub w kanałach wentylacyjnych – są po prostu niewidoczne.

(więcej…)