AlfaFire - Inżynieria Pożarowa

Ściana oddzielenia przeciwpożarowego

Ściana oddzielenia przeciwpożarowego. Jakie spełnia funkcje w budownictwie?

Bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem. Jednym z kluczowych elementów zapewniających ochronę w budownictwie przed pożarami są ściany oddzielenia przeciwpożarowego, często nazywane zamiennie ścianami ogniowymi lub ścianami ppoż. To niezwykle istotny element każdego projektu budowlanego, który pełni wiele funkcji. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładniej roli, znaczeniu i projektowi ścian oddzielenia przeciwpożarowego.

(więcej…)

natrysk przeciwpożarowy

Natrysk ogniochronny. Czym jest i jak działa natrysk przeciwpożarowy?

W dziedzinie ochrony przeciwpożarowej istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu minimalizację ryzyka pożarowego i zwiększenie bezpieczeństwa w budynkach oraz innych obiektach. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest natrysk ogniochronny, znany również jako natrysk przeciwpożarowy. W poniższym artykule dowiemy się, czym dokładnie jest i jak działa.

(więcej…)

Klasyfikacja stref zagrożenia wybuchem

Klasyfikacja stref zagrożenia wybuchem

Strefa zagrożenia wybuchem to obszar, gdzie może występować mieszanina substancji łatwo palnych z powietrzem lub innymi utleniaczami o stężeniu zawartym pomiędzy granicami dolnej i górnej wybuchowości. 

Nie wszystkie obszary zagrożone wybuchem są tak samo niebezpieczne, dlatego dzieli się je na strefy, tak by ułatwić dobór odpowiednich przyrządów, jak również projektowanie odpowiednich instalacji. Urządzenia wykorzystywane w zdefiniowanej strefie niebezpiecznej również muszą spełniać wymagania przypisanej kategorii urządzeń lub poziomu zabezpieczenia urządzeń.

(więcej…)

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w szkole

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w szkole

W trosce o zdrowie i życie najmłodszych, przepisy przeciwpożarowe stanowią istotny element funkcjonowania wszystkich placówek oświatowych w Polsce. Zabezpieczenia przeciwpożarowe w szkole odgrywają kluczową rolę w minimalizowaniu ryzyka pożaru i umożliwieniu szybkiej ewakuacji. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe trzeba traktować poważnie, a co za tym idzie – znać obowiązujące zasady podczas ewakuacji, poprawnie reagować na alarm i rozpoznawać znaki ochrony przeciwpożarowej umieszczone w budynku. W poniższym artykule przyjrzymy się przepisom ppoż w szkołach oraz metodom ochrony najmłodszych, w tym sposobom postępowania na wypadek pożaru.  (więcej…)

znaki ochrony przeciwpożarowej

Znaki ochrony przeciwpożarowej. Rodzaje znaków bezpieczeństwa

Polskie normy dotyczące znaków bezpieczeństwa regulowane są przez prawo, a ich funkcjonowanie oparte jest o ujednolicone normy międzynarodowe ISO, gwarantujące uniwersalną czytelność. Stosuje się je zarówno wewnątrz budynków, jak i w ich otoczeniu. W zależności od rodzaju znaków, mogą one zakazywać, nakazywać, ostrzegać lub informować. Każda z tych kategorii, oprócz konkretnego rodzaju komunikatu, charakteryzuje się określoną kolorystyką i kształtem. Powinny umożliwiać ich intuicyjne zrozumienie. Obecność znaków bezpieczeństwa ma na celu zwiększenie świadomości osób przebywających w danym miejscu oraz pomaga w szybkim i skutecznym reagowaniu na zagrożenie. W niektórych przypadkach stosuje się znaki bezpieczeństwa z opisem, który pozwala doprecyzować komunikat. 

(więcej…)

zasady bezpiecznej ewakuacji

Zasady bezpiecznej ewakuacji: najważniejsze informacje

Ewakuacja obiektu w sytuacjach takich jak pożar jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa. Znajomość zasad bezpiecznej ewakuacji oraz opracowany plan ewakuacji obiektu są kluczowe w przypadku zagrożenia. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje z tym związane.  (więcej…)

Rodzaje pożarów i zalecane postępowanie

Rodzaje pożarów i zalecane postępowanie

Pożary stanowią realne, poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia. W zależności od rodzaju materiałów palnych, pożary można podzielić na kategorie. Każda kategoria wymaga odpowiedniego postępowania w celu skutecznego gaszenia i minimalizacji szkód. Jakie typy pożarów wyróżniamy? W poniższym artykule przyjrzymy się rodzajom pożarów oraz zalecanym postępowaniem w przypadku każdej kategorii.

(więcej…)

Jak wygląda regeneracja gaśnicy?

Jak wygląda regeneracja gaśnicy?

Gaśnice są niezwykle ważnym elementem zabezpieczenia przeciwpożarowego każdego budynku. W przypadku konieczności ich użycia, warto aby były one w 100% sprawne.   Muszą być gotowe do użycia w każdej chwili. Niestety, bardzo często tak nie jest. Aby temu zapobiec, konieczny jest regularny serwis gaśnic, aby były gotowe do użycia w przypadku zagrożenia. Na podstawowe czynności konserwacyjne (regeneracja gaśnic) składają się m.in. wymiana środka gaśniczego, wymiana uszczelek i próba ciśnieniowa (dla gaśnic o określonych rozmiarach), próba udarowa, badania makroskopowe złączy czy badania tensometryczne. Regeneracja gaśnic od przeglądu różni się tym, że w trakcie przeglądu gaśnica nie jest otwierana.

(więcej…)

przejścia przeciwpożarowe przez ściany

Przejścia przeciwpożarowe i przepusty. Czym są i dlaczego warto je stosować?

Bezpieczeństwo zawsze powinno stawiać się na pierwszym miejscu. Niestety nie zawsze tak jest – często nie zwraca się uwagi na zabezpieczenia przeciwpożarowe…  Ich brak, niepoprawna instalacja lub uszkodzenia mogą  być przyczyną pożaru. Trzeba wiedzieć, że niebezpieczeństwo pożaru może nas spotkać dosłownie na każdym kroku! Jednym z zabezpieczeń przeciwpożarowych są przejścia ppoż, znane również jako przepusty instalacyjne czy przepusty ogniowe. O tym, czym dokładnie są, jakie są ich rodzaje i dlaczego warto je stosować opowiemy w dalszej części artykułu. 
(więcej…)

gaszenie urządzeń elektrycznych

Gaszenie urządzeń elektrycznych – czym się różni od tradycyjnego gaszenia?

Pożar urządzeń elektrycznych pod napięciem może przytrafić się w domu, biurze, sklepie czy zakładzie pracy. Gaszenie urządzeń elektrycznych w razie pożaru jest wyjątkowo niebezpieczne. Gdy już do niego dojdzie, trzeba działać szybko, ale przede wszystkim z rozwagą (maksimum ostrożności), gdyż zagraża nam wtedy nie tylko ogień, ale również ryzyko porażenia prądem. Oczywiście kluczowe jest użycie odpowiedniego środka gaśniczego. Czy istnieje w ogóle gaśnica do urządzeń elektrycznych? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

(więcej…)