...

Pożary paneli fotowoltaicznych

Pożary paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest jednym z najprostszych do instalacji źródeł energii odnawialnej, dzięki czemu zyskuje na popularności.
Jak wiemy instalacja fotowoltaiczna służy do pozyskiwania energii ze słońca. Zestaw fotowoltaiczny składa się z: paneli fotowoltaicznych, inwertera – urządzenia zamieniającego prąd stały na zmienny, konstrukcji nośnej, okablowania, zabezpieczeń po stronie prądu stałego i zmiennego oraz akumulatorów.

Jak działają systemy fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, najwydajniej działają gdy pada na nie światło słoneczne lub sztuczne, wtedy wytwarzają napięcie. Podczas świtu i zmierzchu wytwarzana energia jest marginalna, tak samo podczas mgły, deszczu i mocno zachmurzone. Podczas nocy, panele nie generują napięcia, lecz należy mieć na uwadze że działają również pod wpływem światła sztucznego, czyli na przykład pochodzącego z oświetlających instalacji naświetlających strażackich, które są niezbędne podczas akcji strażackiej odbywającej się w nocy, a pod wpływem tego światła napięcie może wzrosnąć i nawet stwarzać zagrożenie.

Najczęstsze przyczyny pożarów fotowoltaiki

Wszystko co użytkuje energię jest narażone na ryzyko pożaru. Najbardziej powszechnymi są uderzenia pioruna oraz niewłaściwe użytkowanie instalacji. Słaba jakość i nieumiejętne dobrane zabezpieczenia elektryczne instalacji mogą doprowadzić do tragedii.

Kolejność czynności jakie musimy wykonać podczas pożaru instalacji fotowoltaicznej

W razie pożaru, właściciel instalacjiw pierwszej kolejności musi wyłączyć prąd w całym obiekcie a następnie wyłączyć inwerter i zabezpieczenia prądu stałego instalacji fotowoltaicznej(Jeżeli nie jest to możliwe, należy natychmiast wezwać pogotowie energetyczne). Następnie należy podjąć spróbować ugasić pożar za pomocą gaśnicy, a jeżeli to nie poskutkuje lub widzimy że sytuacja jest na tyle poważana że sami nie damy rady, musimy wezwać straż pożarną. Ty jako właściciel budynku lub osoba do tego wyznaczona powinna poinformować kierującego działaniem ratowniczym o wyposażeniu budynku w alternatywne źródła zasilania – awaryjne agregaty i fotowoltaika. Jest to kluczowa informacja dla dalszego prowadzenia akcji gaśniczej oraz zastosowaniu środków gaśniczych, aby całą akcje przeprowadzić jak najszybciej i żeby każdy był bezpieczny.

POŻAR!

Większość tego typu pożarów trzeba gasić gaśnicami proszkowymi, przeznaczonymi do gaszenia pożarów ze źródłem elektrycznym. Pożar może powstać np. w garażu czy kotłowni, gdzie znajduje się inwerter, do którego dochodzą przewody z dachu.
W USA i od nie dawna w Europie zaczyna stosować się naklejki informujące, że dany budynek wyposażony jest w alternatywne źródło zasilania, co bardzo usprawnia pracę straży pożarnej.

Najważniejsze do zapamiętania:

– nie dotykać części przewodzących (metalowych) konstrukcji instalacji
– nie rozłączać wtyczek znajdujących się przy panelach
– nie stawać na modułach
– nie demontować uszkodzonych paneli
– w miarę możliwości unikać kontaktu z metalowymi elementami dachu
– gasić tylko gaśnicami proszkowymi.

 

Sprawdź również:

PPOŻ Warszawa

Legalizacja gaśnic Warszawa