...

Czy można dostać mandat za brak gaśnicy w samochodzie?

ppoż warszawa

Czy można dostać mandat za brak gaśnicy w samochodzie?

Apteczka i gaśnica samochodowa są wymagane przez prawo nie tylko w Polsce, a w większości krajów nordyckich, wschodnioeuropejskich, bałtyckich i radzieckich. Apteczka i gaśnica samochodowa nie są jednak wymagane prawnie podczas jazdy we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i innych krajach Europy Środkowej, jednak nadal są zalecane. W Polsce za brak gaśnicy samochodowej skutkuje otrzymaniem mandatu w wysokości od 20 do 500 zł.

pożar samochodu usługi ppoż warszawa

Mandat za brak gaśnicy w samochodzie — coraz częściej w dużych miastach takich jak Warszawa

Głównym celem jest edukowanie kierowców o konieczności posiadania gaśnicy w samochodzie i podejmowania niezbędnych środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich pojazdów — dzięki temu coraz więcej kierowców w Polsce, w mniejszych i większych miastach, takich jak Warszawa dba o posiadanie gaśnicy samochodowej i jej przeglądy.

Konserwacja i przeglądy gaśnicy samochodowej

Wykonywanie regularnej konserwacji gaśnicy i sprawdzanie jej ważności również jest ważne — odnosi się to do ogólnych przepisów na temat corocznego przeglądu gaśnicy samochodowej. Akty prawne, które regulują posiadanie gaśnicy samochodowej to Dz.U. 2015 poz. 776. oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów, oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Pożary pojazdów silnikowych nie są rzadkością — gaśnica samochodowa jest konieczna

Dlaczego? Ze względu na złożoność systemów elektrycznych i mechanicznych pojazdów, nie wspominając o możliwości zapłonu oleju lub paliwa. Do najczęstszych przyczyn pożarów samochodowych należą wady konstrukcyjne samochodów, takie jak:

– problemy z elektrycznością,
– wycieki w zbiorniku paliwa i wadliwe akumulatory,
– awarie elektryczne lub mechaniczne akumulatora samochodu,
– problemy z podgrzewanymi siedzeniami, systemem ogrzewania lub akcesoriami z rynku wtórnego,
– przegrzanie silnika,
– wyciek oleju silnikowego,
– płynu chłodzącego lub przekładni, układu wspomagania kierownicy lub płynu hamulcowego.

 

ppoż warszawa przeglądy gaśnic

 

Rodzaj potrzebnej gaśnicy samochodowej zależy od konkretnego zagrożenia pożarowego

Gaśnice są klasyfikowane w zależności od rodzaju pożaru, z którym mogą sobie poradzić. Pożary są podzielone na pięć różnych typów, przy czym samochody są szczególnie narażone na trzy z nich:

– Pożary klasy A — klasa pożarów obejmuje najniższą kategorię ryzyka, powodowaną przez substancje palne, takie jak drewno, tkaniny, papier i odpady.
– Pożary klasy B — są powodowane przez łatwopalne ciecze, takie jak benzyna, smar, farba itp. Są to pożary wysokiego ryzyka — jeśli nie zostaną natychmiast powstrzymane, mogą szybko spowodować poważne uszkodzenia pojazdu i być śmiertelne.
– Pożary klasy C — obejmują elementy elektryczne pod napięciem.

Kierowcy powinni zaopatrzyć się w gaśnicę samochodową ABC, która poradzi sobie z typowymi pożarami pojazdów mechanicznych. Kierowcy powinni być świadomi, że tego typu gaśnice mogą spowodować uszkodzenie silnika i wszelkich elementów elektronicznych pod maską – jest to jednak niewielka cena do zapłacenia, gdy chodzi o własne bezpieczeństwo i życie.

Gaśnice samochodowe powinny być łatwo dostępne do użycia

Na przykład bagażnik samochodu — tak często wybierany na miejsce dla gaśnicy samochodowej — jest niewygodnym umiejscowieniem podczas pożaru. Ponadto kierowcy powinni bezpiecznie zamontować gaśnicę, aby zapobiec jej przesuwaniu się lub toczeniu — w razie wypadku latająca gaśnica może być śmiertelna.

Wymiana i przeglądy gaśnicy samochodowej

Kierowcy powinni serwisować lub wymieniać gaśnice samochodowe, podobnie jak modele w domu lub w miejscu pracy — przeglądy gaśnicy samochodowej PPOŻ powinny odbywać się raz do roku. Właściciele powinni je naładować lub wymienić po każdym użyciu, nawet jeśli nie zostały całkowicie rozładowane podczas ostatniego użytkowania. Ponadto operatorzy pojazdów powinni w idealnym przypadku konserwować gaśnicę poprzez comiesięczny przegląd i coroczny przegląd, który może wiązać się z ponownym napełnieniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gaśnicy samochodowej? Ma być lekka, kompaktowa i wytrzymała

Kupując gaśnicę do samochodu lub innego pojazdu, kierowcy powinni zwracać uwagę na lekkość i zwarty kształt — mały, wydłużony cylinder jest praktyczny i można go łatwo przechowywać. Gaśnice samochodowe należy również montować za pomocą klipsa do przechowywania lub wspornika. Kolejną ważną cechą jest trwałość.

Jaka powinna być gaśnica samochodowa?

Gaśnice samochodowe powinny mieć solidną obudowę, która wytrzyma wypadek. Butle z korpusem aluminiowym są często preferowane, ponieważ są lekkie i odporne na korozję. Ponadto kierowcy powinni zadbać o to, aby gaśnica posiadała silny spust, który pozwala na kontrolowane wyładowanie i zapewnia, że ​​sprzęt skutecznie dostarcza pianę.

Bezpieczeństwo, przeglądy, przepisy prawne

Gaśnice samochodowe muszą być oznakowane certyfikatem bezpieczeństwa, a dobra gwarancja może wskazywać na jakość produkcji. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania na temat gaśnicy samochodowej, jej stanu technicznego skontaktuj się z nami – 571 359 001 lub biuro@alfafire.pl.

 

Sprawdź również:

PPOŻ Warszawa

Legalizacja gaśnic Warszawa