Jakie są rodzaje gaśnic i co mówią nam ich oznaczenia?

Jakie są rodzaje gaśnic i co mówią nam ich oznaczenia?

Są najczęściej spotykanym zabezpieczeniem przeciwpożarowym i mają wszechstronne zastosowanie. Mowa oczywiście o gaśnicach. Co oznaczają ich oznaczenia, czy wystarczą do zabezpieczenia budynku oraz gdzie zrobić przegląd gaśnic? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. 

Kiedy myślimy o gaszeniu pożaru, pierwszym środkiem, który przychodzi do głowy jest woda. Oczywiście sprawdza się ona w większości akcji, ale czasem może przysporzyć jedynie więcej szkód. By jej użyć potrzeba przyłączenia do pionu lub hydrantu, co nie zawsze jest możliwe. Jako eksperci PPOŻ Warszawa doradzamy wtedy gaśnice. Warto jednak wiedzieć, co znaczą umieszczone na nich oznaczenia i co znajduje się w środku. Do dyspozycji mamy 4 rodzaje gaśnic i pokrótce o nich opowiemy. Zanim to nastąpi warto przypomnieć o 5 kategoriach pożarów, które oznaczone są literami alfabetu. A oznacza pożar materii organicznej, B cieczy i materiałów stałych, C gazów, D metali (typu sód czy uran) oraz F tłuszcze i oleje. Nie każdą gaśnicę można stosować do każdego pożaru! 

 

  • Gaśnica proszkowa (oznaczona symbolem GP) gasi pożar “odcinając” tlen. Może być wypełniona proszkiem do gaszenia pożarów ABC lub tylko BC

 

 

  • Nieco mniej popularną jest gaśnica pianowa (GW), która radzi sobie z pożarami z grupy A i B, ale jednocześnie nie przynosi tak wielu strat jak woda. 

 

 

  • Gaśnica śniegowa sprawdzi się (GS) w pożarach typu BC. Uwalnia ona dwutlenek węgla, który z jednej strony skutecznie poskramia pożar, z drugiej wygląda jak śnieg.

 

 

  • Natomiast niewiele osób wie, że istnieją także gaśnice wodne mgłowe (GWM), która ma najszersze zastosowanie. Można jej użyć podczas pożarów z kategorii A,B,C i F. 

 

Dodatkowe oznaczenia, jakie możemy znaleźć na gaśnicy symbolizują jej pojemność, umiejscowienie zbiornika z gazem oraz kategorię pożaru, którą można gasić przy pomocy danego egzemplarza. Na przykład oznaczenie GP 6x ABC będzie oznaczało gaśnicę proszkową, o pojemności 6 kilogramów środka gaśniczego, która jest pod stałym ciśnieniem (zbiornik z gazem jest w środku), którą można gasić pożary typu ABC. Natomiast oznaczenie GW 9z będzie oznaczać to gaśnica pianowa, o pojemności 9 kilogramów ze zbiornikiem zewnętrznym, a więc należy wyjąć zawleczkę, aby poprawnie uruchomić sprzęt. 

Na każdej gaśnicy znajdziesz krótką instrukcję jej obsługi. Warto się z nią zaznajomić choćby podczas szkolenia – z chęcią przeprowadzimy dla Ciebie takie szkolenie! Podręczny sprzęt gaśniczy może zapewnić cenne sekundy podczas pożaru i zmniejszyć poziom zniszczeń, dlatego każdy pracownik powinien umieć je obsługiwać. 

Ile gaśnic powinno być w pomieszczeniu? 

To bardzo trudne do oszacowania, ponieważ będzie miała na to wpływ wielkość pomieszczenia, materiały z których zostało ono zbudowane oraz jego przeznaczenie. W zależności od tych zmiennych ilość gaśnic może być różna. Czasem one same nie wystarczą i dla odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego konieczna będzie instalacja zraszaczy automatycznych, hydrantów wewnętrznych lub innych zabezpieczeń.

Jeśli nie  jesteś pewien ile gaśnic powinno się znajdować w pomieszczeniu i czy są one wystarczającym zabezpieczeniem, zgłoś się do AlfaFire po pomoc! Nie tylko pomożemy z obliczeniem ilości gaśnic, ewentualnym zapotrzebowaniem na inne zabezpieczenia, przeprowadzimy przegląd gaśnic, ale również w stworzeniu scenariusza pożarowego

Co ile należy robić i gdzie zrobić przegląd gaśnic? 

Zgodnie z paragrafem 3 ustępami 2 i 3 rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, gaśnice przewoźne i przenośne “powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic”, nie rzadziej jednak niż raz do roku. Powinien ją wykonywać profesjonalny konserwator.